Český Telecom klesl o 4 procenta po zprávách ministra informatiky Vladimíra Mlynáře o tom, že vláda zvažuje společný prodej svého podílu v Telecomu se společností TelSource. Akcie Komerční banky skončily obchodní den na ceně 2345 korun, čímž se vrátily na úroveň z 1. října, akcie Českého Telecomu klesly na závěrečných 281 korun.

Pražská burza tak šla protisměrně k sousedním východoevropským burzám, které i přes neutrální vývoj na západoevropských trzích zaznamenaly poměrně výrazné nárůsty.

Velká říjnová revoluce

Velká říjnová revoluce na Wall Street, jak nazvala v svém komentáři vývoj na těchto trzích Patria Online. Index S&P se dostal nejvýše za 5 měsíců. Podporu trhům nepřinesly jen první výsledky hospodaření korporací, poslední slovo mělo ministerstvo práce, které potvrdilo, že míra nezaměstnanosti poprvé po období osmi měsíců klesla.

To vyvolalo euforii, že zaměstnavatelé upustili od snižování pracovních sil, nebo že nezaměstnaní budou mít šanci najít jiné uplatnění v kratším časovém horizontu, píše Patria. Jak to nakonec dopadne, bude spíše běh na delší trať, dodává.

Zpět na domácí trh. Za poklesem Telecomu stálo opět prohlášení ministra Mlynáře. Ten uvedl, že stát se musí během 30 dnů rozhodnout, zda bude prodávat svůj podíl v Českém Telecomu spolu s konsorciem TelSource, nebo později samostatně. V případě společného prodeje by Fond národního majetku, který drží v Telecomu 51 procent, mohl prodat pouze tak velký podíl jako konsorcium KPN a Swisscomu, tedy zhruba polovinu svého podílu. Konsorcium totiž drží v Telecomu 27procentní podíl. Společný postup při prodeji nabídlo konsorcium Fondu koncem minulého týdne, a vychází v zásadě z předchozí dohody se státem.

Pohyby dalších titulů ve SPAD byly málo významné. Erste Bank poklesla o 0,74 % na 2753, akcie Philip Morris s cenou 13 475 oslabily o 0,4 %. Papíry ČEZ s 36 transakcemi ztrácely 0,28 % na 141,50. Posílily naopak České radiokomunikace. Ovšem růst je to čistě teoretický, neboť s tímto titulem se neobchodovalo, vzestup na 285,50 tak způsobilo nastavení kotací, uvedl Právu Pavel Pikna ze společnosti Cyrrus. Nepatrný nárůst zaznamenal Unipetrol, který posílil pěti obchody na 63,45.