Žlutá záře kolem silnic - řepka olejná
zdroj: Stream.cz
středa 6. května 2009, 7:11 - Praha
Zuzana Musálková, Novinky
„Přestože se cena kvůli krizi snížila, je výhodnější než obiloviny,“ vysvětlil důvody pěstování řepky tajemník Agrární komory Jan Záhorka. Značná část se vyváží do sousedních zemí. Z řepky se vyrábí povinná biosložka do nafty.
V loňském roce byla nejvyšší cena na světové burze 12 000 korun za tunu, v současné chvíli se řepka prodává zhruba za 8 000 korun.
Za posledních letech produkce řepky v České republice značně vzrostla, pěstuje se totiž dobře i v podhorských oblastech. Na konci devadesátých let vyprodukovali zemědělci na 227 tisících hektarech 560 tisíc tun, v roce 2008 bylo oseto víc než 270 tisíc hektarů a sklidilo se nad 80 tisíc tun. Letos by mělo být oseto něco kolem 300 tisíc hektarů.
Obilí je stále dost
Podle Martina Volfa ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin není ale pravdou, že by pěstování této žlutě kvetoucí plodiny nějak vytlačovalo obilí a způsobovalo tak zdražování potravin. „Taková zpráva občas projde médii, ale řepka olejná se u nás pěstuje na 350 000 hektarech a obiloviny na 1,5 miliónu hektarů,“ říká Volf. „Rozhodně ho nemáme nedostatek, spíš naopak,“ dodává.
FOTO: Profimedia
Náročné zpracování řepky zdražuje i naftu, do které je přidávána. Nevýhodou plodiny je i to, že značně vyčerpává půdu a měla by se sít jen jednou za pět let, což se v českých poměrech příliš nedodržuje.
Navíc lidem vadí velké množství žlutého pylu a výrazná vůně, která může působit až dráždivě. „Řepka sice není výrazný alergen, naši alergičtí pacienti si stěžují na slzení v očích, když jedou kolem například na kole,“ říká alergoložka Stanislava Bannasová.
K čemu se řepka používá: |
Chemickým zpracování se z plodiny vyrábí metylester, který se přidává do směsí s motorovou naftou. Je to jeden ze způsobů, jak dosáhnout snížení emisí v ovzduší. Metylester u nás zajišťovala firma Setuza, která ale jeho výrobu omezila. Velké množství řepky olejné se proto vyváží zejména do sousedního Německa a do Polska. Tajemník Agrární komory Jan Záhorka ale považuje situaci za dočasnou. „Přestože v Česku nebyla dostatečná lisovací kapacita, po otevření továrny Agrofertu by měla být vývoz minimální,“ dodává Záhorka. |
Kvůli velkému vývozu není Česká republika jedinou zemí, kde se biopaliva vyrábí. Kromě nafty se dá také využít v potravinářství či jako krmivo pro dobytek.
Ekonomika
Itálie shání peníze, kde se dá. Zvažuje prodej zlatých rezerv i státních budov
Italská vláda hledá způsob, jak zacelit díry v rozpočtu a snížit dluh, který má Itálie po Řecku druhý nejvyšší v EU. Podle listu Financial...
Křetínský má nakročeno do dozorčí rady řetězce Metro, píší v Německu
Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na svých internetových...
Výdaje za léky rychle rostou, za rok dělají 83 miliard
Pacienti a zdravotní pojišťovny v Česku utratili v roce 2017 za léky 82,9 miliardy korun. Oproti předcházejícímu roku je to nárůst...
Státní dluh klesl na 1,622 bilionu
Státní dluh loni mírně klesl o 2,7 miliardy korun na 1,622 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí.