Vyplývá to z výdajových rámců státního rozpočtu na roky 2010 až 2012, které ve čtvrtek předložil do vlády ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Informovala o tom Zuzana Chocholová z ministerstva financí.

Pro udržení deficitu v roce 2009 do 150 miliard Kč je podle Kalouska nezbytné zmražení neutracených výdajů z roku 2008 i pro rok 2009 a neakceptování jakýchkoli dodatečných požadavků kapitol státního rozpočtu nad rámec schválených limitů. Případné nárůsty mandatorních výdajů, například kvůli vyšší nezaměstnanosti nebo nemocnosti, musí být kryty na úkor jiných výdajů, nikoli na úkor vyššího deficitu, dodal ministr.

Zákon ukládá ministru financí, aby návrhy výdajových rámců předložil vládě do 30. dubna. Stínový ministr financí ČSSD a předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka ve středu vládu opět kritizoval za to, že letošní rozpočet sestavila jako nerealistický s přehnanými příjmy.

Prohlásil také, že současná vláda tlačí tu budoucí k tomu, aby sestavila rozpočet na příští rok se schodkem, který přesáhne "děsivou hranici" 200 miliard korun.