Předseda dozorčí rady Škody Praha, a. s., Vladimír Johanes by měl mít trvalou adresu v Kožné ulici 4, kde mu radnice prodá rovněž dva budoucí byty.

Proti Benešovi se bude muset uskrovnit, jejich celková plocha je pouze 280 metrů. Manželé Johanesovi za prostory zaplatí 15 miliónů korun. Oba pánové jsou zároveň členy dozorčí rady Severočeských dolů.

„Je to pilotní projekt s tím, že se městská část snaží zvyšovat bytovou plochu,“ odůvodnil návrh místostarosta Michal Valenta (ODS). Opozičním zastupitelům se postup radnice ale nelíbí. „Je to smutný výsledek výběrového řízení,“ konstatoval zastupitel Filip Pospíšil (SZ) a navrhl vyhlásit soutěž novou.

Ve hře totiž zůstali jen dva zájemci, protože ostatní tři uchazeči nesplnili podmínky soutěže a byli vyřazeni. Zastupitelka Kateřina Klasnová (Věci veřejné) by snahu o zvyšování bytové plochy chápala, kdyby byly prostory rozdělené na více bytových jednotek. „Byt přes sto metrů čtverečních už je slušné bydlení,“ uvedla. „Tváří se to, jako že nám jde o zvýšení bytové plochy, ale je to zas jen přetvářka,“ zhodnotil projekt zastupitel Martin Mejstřík (SNK ED).

Manažeři vlastní mnoho nemovitostí

Ani cena za prostory neodpovídá podle opozice tržní ceně v těchto místech a zastupitelům vadí i to, že například Daniel Beneš má vilu v Petřvaldu u Karviné a Johanes v Praze Na Hřebenkách. Daniel Beneš zase před rokem koupil za 17 miliónů byt v Široké ulici. Uvedla to majitelka bytu v témže domě Marie Koblihová.

„Trh s byty lidem umožňuje nakoupit bytů nekonečně,“ míní starosta s tím, že oba vlastníci budou muset byty trvale obývat.

Zatímco Johanesovi budou mít v Kožné k dispozici volné prostory, v Pařížské ulici sídlí v budoucích Benešových bytech advokátní kancelář, kterou se nedaří "vystrnadit". Navíc tamní sdružení vlastníků jednotek, bez jehož souhlasu nelze prostory na byty rekolaudovat, je zatím zásadně proti. Předsedá mu bratr bývalého starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistera Tomáš. Místostarosta Valenta se ale domnívá, že po setkání s Benešem změní vlastníci bytů názor. „Měli obavu, aby tam nepřišli Italové nebo Rusové,“ míní Valenta.

Beneše ani Johanese se v úterý Právu nepodařilo kontaktovat.