Podle MMF je nutné pomoci bankovnímu systému, aby se opět vzchopil. I tak bude podle MMF tato "revitalizace dlouhá a bolavá“. Banky by podle odhadů mohly potřebovat nový kapitál ve výši 1,7 biliónu dolarů.

Zároveň však dodal, že ochabuje politická snaha pomoci bankám. Jak BBC upozornila, ještě před rokem MMF odhadoval ztrátu ze špatných aktiv na jeden bilión dolarů.

Současnou krizi způsobily problémy hypotečního systému v USA. Kvůli němu muselo být následně znárodněno několik předních finančních institucí, jiné zkrachovaly.

Fond ve své zprávě zdůraznil, že banky pravděpodobně ztratí 2,7 biliónu dolarů, ale další instituce, jako například pojišťovny či penzijní fondy, jsou již nyní pod velkým tlakem. 

Zásahy vlád se přestávají líbit veřejnosti

Bankovní systém prý ještě není stabilizovaný, přestože do něj vlády nalily již miliardy dolarů. MMF zároveň varuje, že vládní činitelé již na krizi nechtějí vynaložit další peníze. Jedním z důvodů je i to, že veřejnost je rozčarovaná z přílišného rozhazování peněz jejich daní.

To se stalo například v USA, kde kongres původně schválil na boj s krizí 700 miliard dolarů, ale tato částka se navýšila o dalších 750 miliard dolarů.