"Tato výše by měla motivovat jednotlivce k tomu, aby raději pracovali, než pobírali sociální dávky," řekl Škromach. Uvedl, že vláda se bude snažit, aby minimální mzda trvale rostla. Pak je předpoklad, že více lidí by za ni raději pracovalo, než bralo nižší sociální dávky.

Mzdu pod úrovní navrhované minimální mzdy bere pouze 1,3 % zaměstnanců a očekává se nárůst přibližně 0,3 procenta. Škromach si myslí, že když zaměstnavatelé od nového roku jim mzdu budou muset dorovnat do navrhované výše 6 900 korun, nebude to pro většinu z nich znamenat neúnosné mzdové náklady.

Podle ministra se někteří lidé často diví, jak malé dávky v nemoci berou. Většinou jde o zaměstnance, kterým zaměstnavatel vyplácí minimální mzdu a k tomu dává peníze na ruku bokem. "Tak do odměňování vstupuje černá ekonomika," uvedl ministr. Peníze bokem nejsou nikde zdaněny. Logicky dávky v nemoci se vypočítávají pouze z toho, co má zaměstnanec na výplatní pásce, tedy z minimální mzdy, kterou jim zaměstnavatel legálně dá. Podle Škromacha je toto neúnosné a lidé by si na takové praktiky měli dávat pozor.

Úřady práce i vracejí peníze

Škromach uvedl, že jeho ministerstvo podporuje aktivní politiku zaměstnanosti, která ve střednědobém horizontu znamená investiční pobídky, podporu průmyslových zón atd. Nemělo by se však stávat, jak řekl, že některé úřady práce, např. v Ostravě, vracejí peníze na projekty zaměstnanosti, a to jen proto, že nejsou tak kvalitní, aby mohly být realizovány.

"Více se o zaměstnanosti mluví, než konkrétních kroků se dělá. Průmyslové zóny často zejí prázdnotou," řekl Škromach s tím, že v roce 2004 bude peněz na aktivní politiku zaměstnanosti opět o něco víc, a až vstoupíme do EU, budeme moci čerpat jednu miliardu korun z evropského sociálního fondu. Podle Škromacha "investice do průmyslových zón - to je vizitka komunálních politiků. Lidé by měli při příštích krajských volbách brát ohled na to, co jejich zástupci na úřadech pro zaměstnanost udělali."

Pracovní doba - 40 hodin za týden

Ministerstvo práce také vypracovalo novelu Zákoníku práce, která navrhuje 40hodinovou týdenní pracovní dobu. Měla by vést k větší bezpečnosti zaměstnanců, protože zvýšená únava je častou příčinou pracovních úrazů

"Smyslem návrhu není omezit výdělky zaměstnanců, naopak. Máme zájem na soustavném zvyšování zaručených příjmů zaměstnanců, aby plat za solidní výkon práce v jednom pracovním úvazku zaměstnance uživil," řekl Škromach a reagoval tak na skutečnost, že ministerstvo chce tímto návrhem zamezit souběhu pracovních poměrů, kterými si lidé přivydělávají.