Analytici původně odhadovali, že by se ztráta Orco mohla pohybovat na úrovni 100 až 115 miliónů eur. Petr Bártek z České spořitelny však v úterý zvýšil odhadovanou ztrátu až na 314 miliónů eur (8,3 miliardy korun). Orco tak zveřejnilo výsledky až napotřetí. Původní termín byl 17.března, firma však dvakrát zveřejnění informace o výsledcích odložila.

Podle sdělení firma chce soustředit své investice do Prahy a Berlína, druhým centrem zájmu mají být Budapešť, Düsseldorf a Varšava. Výstavba bytů zůstane v činnosti firmy nadále významná a soustředí se na Prahu a Varšavu.

Orco na konci března požádalo v Paříži o soudní ochranu před věřiteli. Firma si podle  sdělení od tohoto kroku slibuje zachování jednoty skupiny pod pařížským vedením a chce ponechat otevřenou diskusi s věřiteli a partnery. Zároveň chce urychlit restrukturalizační program a zabezpečit kontinuitu pro všechny zaměstnance a dodavatele, stojí v tiskové zprávě. Firma však již propustila část zaměstnanců a uzavřela některé kanceláře.

Nepřehledná situace

V jedné z největších developerských firem ve střední a východní Evropě panuje v posledních týdnech nepřehledná situace. Poté, co na podzim šéf a zakladatel Orka Jean-François Ott přišel kvůli krizi o většinu svých akcií, zahýbala v polovině března trhem zpráva, že do čela akcionářů firmy se dostala investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku.

Další hráč, který může výrazněji promluvit do dění ve firmě, se objevil v podobě sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Uskupení si dalo do vínku obranu zájmů a investic drobných podílníků firmy. SOS Orco podle něj v současnosti kontroluje kolem deseti procent akcií společnosti a stejně jako Prosperita chce svůj podíl dále zvyšovat.

Vše tak nasvědčuje tomu, že valná hromada Orka plánovaná na 30. dubna by mohla být bouřlivá. SOS Orco by na hromadě uvítalo odstoupení současného vedení.

Ve hře jsou rozsáhlé soubory nemovitostí, a to nejen v Česku, ale i v Berlíně nebo Moskvě. Největším plánovaným projektem firmy je velký bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Akcie Orka se obchodují na burzách v Praze, Paříži, Varšavě a Budapešti.