Ministerstvo financí ale konečnou smlouvu nepodepsalo a tendr zrušilo. A to kvůli arbitrážnímu řízení, které banka se státem vede kvůli nevyřešené pohledávce v IPB.

Antimonopolní úřad rozhodl, že stát nemůže bance zakázku kvůli sporu vzít. Ministerstvo financí se proti tomu ohradilo u soud. Trvalo na tom, že banka, která se s ním soudí, zakázku nedostane. Ten nyní jeho žalobu zamítl a ministerstvu dal pokutu 10 000 korun.

"Postup ministerstva financí považuje soud za porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce krajského soudu David Raus. Podle něj arbitráž nemůže být důvodem pro zrušení tendru, když navíc se sporem nijak nesouvisí.

Banku IPB převzal v roce 2000 stát a během několika dní dohodl její převzetí ČSOB. Ta nyní chce po státu nevyřešené pohledávky v hodnotě 1,6 miliardy korun a kvůli nim vede se státem arbitráž. 

Ohledně IPB to není jediná arbitráž. Loni skončil spor s bývalým vlastníkem IPB Nomurou, která si stěžovala právě na převod IPB pod ČSOB za symbolickou korunu. Nomura na českém státu vysoudila 3,6 miliardy korun, ačkoliv původně požadovala až 20 miliard.