"Pět měsíců proděláváme pět miliónů dolarů (přes 100 miliónů korun) měsíčně. Už se s tím nedokážeme vypořádat," uvedl mluvčí podniku. "Byli jsme nuceni přikročit k poslední možnosti a továrnu uzavřít," dodal.

Ruská vláda v pondělí nastínila plány na pomoc automobilovému sektoru, které mají zabránit hromadnému propouštění. Vláda slíbila přímou finanční pomoc, úvěry i záruky na půjčky čtyřem největším domácím výrobcům automobilů. Firma Izhavto s výrobní kapacitou 350 000 vozů ročně se však do této čtveřice nedostala.

Ruský ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko v pondělí varoval, že celkový prodej automobilů v Rusku by se v letošním roce mohl propadnout o více než 60 procent. Předchozí prognóza ministerstva přitom počítala s poklesem o 40 procent.

Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers nedávno předpověděla, že celkový prodej automobilů v Rusku by se letos mohl snížit o 25 až 50 procent kvůli klesající dostupnosti úvěrů, rostoucí nezaměstnanosti, pomalejšímu růstu osobních příjmů a poklesu hodnoty rublu. Dodala, že ruský trh s automobily se vrátí na úroveň z doby před dvěma lety.