Sarkozy se opakovaně vyslovil pro tvrdší požadavky na finanční regulaci, než chtějí USA a Velká Británie. Opakovaně kritizoval "anglosaské“ ekonomiky a shodl se v tom lucemburským premiérem Jean-Claudem Junckerem. Ten zašel ještě dál. "Krize začala v USA, anglosaský svět vždy odmítal dávky regulace, které finanční trhy a mezinárodní finanční systém potřebují ,“ řekl Lucemburčan.

Americký prezident Barack Obama a britský premiér Gordon Brown přitom doufají, že právě summit G20 pomůže zchromlým ekonomikám a bude stimulem pro jejich zotavení. "Vůdci setkávající se v Londýně musejí dodat kyslík víry dnešní globální ekonomice a nabídnout lidem ve všech našich zemích obnovenou naději pro budoucnost,“ uvedl Brown.

I německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že je vysoká šance, že by mohly být dosaženy dohody například o regulaci hedgeových fondů.

Také Lagardeová je ale přesvědčena, že se nějakých dohod dosáhne. Především by mělo jít o vykořenění daňových rájů. Podle ní to chce Sarkozy, Merkelová i Brown, jenž sdělil, že “staré daňové přístavy nemají co dělat v tomto novém světě“. Podle ní "je nutné toho dosáhnout a kvůli tomu je nutná extrémní jednota a síla“.

Topolánkova "cesta do pekel" posílila obavy o úspěch summitu

Obavy, že summit G20 nemusí uspět, se objevily minulý týden poté, co Mirek Topolánek prohlásil v e Štrasburku, že finanční injekce, jaké poskytuje americké ekonomice Barack Obama, jsou "cestou do pekel“. [celá zpráva]

Obavy ale vyjádřil už britský ministr hospodářského rozvoje a spolupráce Douglas Alexander po deset dnů staré chůzi ministrů finanční ve Velké Británii, kde se poprvé objevily rozpory v pohledu na řešení krize mezi kontinentální Evropou, která je pro přísnější regulace a menší finanční injekce, a Velkou Británii, jež zaujímá podobné postoje jako USA. [celá zpráva]