S návrhem na navýšení finančních prostředků fondu, z nějž zatím čerpaly peníze akorát Lotyšsko (3,1 miliardy eur) a Maďarsko (6,3 miliardy eur), přišla ve čtvrtek překvapivě Evropská komise. Evropská unie tak pod vedením českého premiéra nalezla shodu za pouhý den, navíc na tématu, s nímž se původně pro summit vůbec nepočítalo. Návrh nicméně již během prvního dne podpořil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Topolánek se přitom ještě před čtvrtečním zahájením vrcholné schůzky vyslovil proti jakékoliv pomoci, která by směřovala speciálně například pro střední či východní Evropu. Jsou to ale především státy tohoto regionu, které mohou peníze z fondu využít. EU nicméně každou žádost posuzuje stát od státu.

Evropská unie se dnes na summitu v Bruselu dohodla, že je připravena dát do fondů Mezinárodního měnového fondu (MMF) na pomoc zemím postiženým hospodářskou krizí 75 miliard eur. Novinářům to řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Návrh EU na zvýšení fondů MMF přichází jen krátce před summitem 20 největších ekonomik světa, který se uskuteční 2. dubna v Londýně. Jedním z jeho hlavních bodů by měla být právě reforma Mezinárodního měnového fondu.