Bernanke, který byl tentokrát o něco optimističtější než jindy, však zdůraznil, že k tomu, aby recese skončila ještě v letošním roce, je potřeba, aby banky uvolnily přístup k úvěrům a situace na finančních trzích se vrátila do normálu.

Bernanke řekl, že i kdyby recese, která začala v prosinci 2007, skončila již letos, míra nezaměstnanosti zřejmě dále poroste. Nyní činí 8,1 procenta, což je největší hodnota za čtvrt století. Stále více ekonomů se domnívá, že nezaměstnanost do konce letošního roku překoná deset procent.

Na dotaz, co jsou v současnosti největší hrozby, Bernanke odpověděl, že je to nedostatek politické vůle vyřešit finanční krizi. Domnívá se však, že Spojeným státům se podařilo odvrátit rizika propadu do deprese.

Bernanke velmi zřídka poskytuje rozhovory pro média, a to jak tištěná, tak audiovizuální. Tentokráte se však podle svých slov rozhodl využít možnosti a promluvit přímo k americké veřejnosti, protože USA se nacházejí v mimořádném období, napsaly agentury AP a Reuters.