"Dotaci stát uvolní ještě v březnu," uvedl Nečas. Měla by podle něj umožnit řešit ty nejkřiklavější případy tam, kde zaměstnanci již několik měsíců nemají žádný příjem. Poskytnutí mimořádných sociálních dávek však podle Nečase zákon neumožňuje.

V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona minulý týden schválila vláda. Nečas doufá, že nová úprava projde Sněmovnou již v březnu nebo v dubnu.

Crystalex Nový Bor poslal soud do konkurzu

Městský soud v Praze vyhlásil ve čtvrtek konkurz na sklářskou společnost Crystalex Nový Bor. V přípravách prodeje firmy tak nic nebrání. Novoborská sklárna je posledním výrobním podnikem skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která vstoupila do konkurzu. V mateřské BCT se jeho vyhlášení očekává v pondělí 16. března, kdy se sejdou věřitelé.

Crystalex je stejně jako celá skupina BCT od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Své pohledávky přihlásilo v řízení 320 věřitelů, kterým sklárna dluží více než 3,288 miliardy korun. Největšími věřiteli jsou banky.

"Řešení insolvence vyhlášením konkurzu bylo v případě Crystalexu očekávané," řekl mluvčí skupiny Karel Samec.

O uzavřenou sklárnu projevila zájem už desítka investorů. Mimo jiné i novoborský podnikatel a majitel sklárny v Harrachově František Novosad. "Myslím si, že podnik má budoucnost, měl by se o něj ale postarat někdo z místních sklářů, někdo, kdo má ke sklu i k regionu vztah," řekl Novosad. Spolu s bývalým ředitelem Crystalexu Miroslavem Šebestou chtějí získat závody v Novém Boru, kde plánují zaměstnat 700 až 800 lidí, a v Karolince na Vsetínsku, kde by mohlo najít práci kolem stovky sklářů. Kolik za podniky nabídli, dnes Novosad sdělit nechtěl. Uplatnění by tak mohla znovu najít polovina bývalých zaměstnanců.