Ovocnáři proto očekávají, že cena jablek letos vzroste. "Předpokládám, že letošní úrodu prodám ještě do konce roku," řekl dnes ČTK jeden z vystavovatelů jablek na Zahradě Čech v Litoměřicích.

Cena za kilogram jablek může podle členů Unie ovocnářů severočeského regionu být až 35 korun. Na výstavišti mohli návštěvníci nakoupit jablka za 15 až 25 korun za kilogram. "Cena stoupne až budou mít sklizeno všichni ovocnáři a zjistí se, že podobnou neúrodou trpí sadaři v okolních zemích," řekl ČTK Pavel Jelínek, který na výstavu své plody přivezl z jižních Čech.

Kvalitu ovoce podle předsedy Unie ovocnářů severočeského regionu Zdeňka Kroce poznamenalo dlouhotrvající sucho. Někteří ovocnáři dokonce měli letos nejmenší úrodu za posledních deset let.

Výnosy na vinicích spíše průměrné

Navzdory rekordně teplému létu se rozplývají i naděje na výjimečnou úrodu vinařům na jižní Moravě, potvrdil majitel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích na Uherskohradišťsku Zdeněk Habrovanský s tím, že výnosově bude rok mírný, průměrný.

"Úroda se hodnotí, až jsou naplněné bečky, pak teprve vinař řekne, že je či není spokojený, ale letos to asi velká sláva nebude," odhadl Zdeněk Habrovanský. "Řada odrůd nám letos vymrzla. Až osmdesát procent neuburgů a polovina odrůdy aurelius. Již na jaře sepisovali pracovníci pojišťovny škody i na müllerkách, ryzlinku a řadě novošlechtění. To nepochybně ovlivní letošní sklizeň," vysvětlil Habrovanský.

V dalším vegetačním období se na vinohradech významně podepsalo sucho. "A to i přesto, že réva má intenzívní kořenový systém a vodu si najde. Ovšem kvůli vysokým teplotám nebyl ideální poměr vůči množství vláhy. To má vliv na cukernatost, která není tak vysoká, jak by se dalo předpokládat," vysvětlil Zdeněk Habrovanský.

Řada odrůd však podle šlechtitele, pěstitel a vinaře ještě čeká na sklizeň. "Hodně nám ještě ukáže říjen. Obavy mám z toho, jak meteorologové hlásí přízemní mrazíky. Rostliny již teď žloutnou, porosty očividně odcházejí. Po mrazících opadá listí, schopnost asimilace bude minimální."

Porostům vinic se podle Habrovanského letos zato vyhnuly choroby, porosty byly zdravé. "Výjimečně se dařilo stolním velkoplodým odrůdám ke konzumaci," uvedl Habrovanský.