"Nejpravděpodobnější scénář bude bohužel ten, který bez pomoci fiskálních impulzů by mohl vyústit v pokles tak do dvou procent hrubého domácího produktu, což je nejtvrdší za dobu samostatné České republiky," řekl Zámečník. V letošním státním rozpočtu je podle něho již zabudován dvouprocentní "fiskální impulz", nyní vláda připravuje dodatečnou podporu.

Pokles domácího hospodářství v letošním roce očekává i Česká národní banka. Ta tento týden v nové prognóze uvedla, že ekonomika se letos sníží o 0,3 procenta, ačkoli ještě v listopadu odhadovala růst o 2,9 procenta. Šlo o první oficiální institucionální odhad, který počítá s letošní recesí v Česku. Loni hrubý domácí produkt vzrostl podle odhadů centrální banky o 3,9 procenta.

Ministerstvo financí ve své lednové prognóze očekává letos hospodářský růst o 1,4 procenta. Náměstek ministra financí Eduard Janota České televizi již dříve řekl, že ministerstvo propočítává teoreticky možnou variantu pro pokles HDP o dvě procenta.

Současnou situaci podle ekonoma ovlivňují dvě věci. Výrobní firmy nemají zakázky a poklesl příliv turistů ze zahraničí, což se promítá v odvětví služeb. Na tyto body se také zaměřují návrhy na vládní intervenci, dodal.

Zaberou hospodářské stimuly v Německu?

Jedním z řešení by mohla být podpora při získávání úvěrů pomocí garancí. "Tam se počítá s významnou rolí Českomoravské záruční a rozvojové banky," poznamenal. Druhou intervenci by mohly představovat slevy na odvodech sociálního pojistného. V balíku opatření, které od NERV obdržel premiér Mirek Topolánek, je podle Zámečníka 32 návrhů na jednotlivé kroky.

"Je tam celý blok věnovaný restrukturalizaci, to znamená zprůchodnění insolvenčního zákona tak, aby nevedl k destrukci podniků, které mají naději na to, aby přežily," poznamenal. Tuzemská ekonomika se podle Zámečníka ocitla v recesi a rozhodující bude, nakolik zaberou hospodářské stimuly v ostatních evropských zemích, především v Německu. Podpora domácí spotřeby by prý naopak domácímu hospodářství nepomohla.

"Pokud uděláme opatření, která navrhuje především sociální demokracie, tak je nutné počítat s tím, že výdajový multiplikátor, podpora spotřeby, se fakticky promítne do zhoršení čistého vývozu. Jinými slovy velká část těch peněz bude utracena na dovoz spotřebního zboží," uvedl Zámečník.