Podle serveru Patria Online česká měna se vůči euru dostala kolem půl desáté na hladinu kolem 27,60 Kč/EUR a proti dolaru na 21,55 Kč/USD. Přitom ještě ve středu bylo euro za více než 28,20 Kč/EUR a dolar kolem 22 korun.

Po poledni měna své zisky odevzdala a vrátila se nad 28 Kč/EUR.

I přes nepříznivý výhled tuzemské ekonomiky koruna posílila díky vyjádření České národní banky. Ta totiž očekává, že se letos bude česká měna pohybovat na průměrných 25,80 Kč/EUR.

„Koruna začala posilovat již včera po vyjádření ČNB a dnes jsou patrné ještě dozvuky této reakce. Odhad kurzu ČNB je překvapivý. Otázkou je, zda se to naplní,“ řekl v pátek dopoledne Novinkám analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Očekává se další pád

Podle něj by měna měla spíše oslabovat. Již příští týden lze očekávat další výkyvy v kurzu, protože budou zveřejněna další makroekonomická data, která by neměla být příznivá. „Je tu prostor pro další oslabování. Během prvního čtvrtletí očekáváme kurz až 28,50 Kč/EUR a ve druhém čtvrtletí pak až 29 korun za euro,“ uvedl Frayer.

S tím souhlasí i analytik společnosti Citco Jiří Šimek. „My se domníváme, že koruna ještě nemá nejhorší chvíle za sebou a až vyprchá euforie ze slov guvernéra Tůmy, tak se koruna vrátí ke slabším hodnotám nad hladinu 28 korun za euro,“ uvedl.

Koruna by v druhé polovině roku mohla začít opět posilovat, důležitá bude situace na trzích. Pokud se zlepší zahraniční poptávka, může následný pozitivní výhled pro hospodářství pomoci i měně.