Podle prognózy banky by tak v následujícím roce mělo hospodářství opět růst, a to o 0,9 procenta. S nepříznivým výhledem pro ekonomiku souvisí i vývoj inflace. Zdražování by se letos mělo pohybovat kolem nuly, příští rok pak kolem dvou procent.

Banka dále odhaduje, že kurz koruny vůči jednotné evropské měně by se letos měl držet kolem 25,80 Kč/EUR. V roce 2010 pak kolem 25,60 Kč/EUR.

Ekonomika je nejspíš v recesi

Analytici již ve čtvrtek dopoledne uvedli, že Česko se již patrně dostalo do recese. Uvedli to poté, co statistici zveřejnili data prosincového zahraničního obchodu, který skončil v deficitu 11,8 miliardy korun. To je nejhorší výsledek od roku 1994.

"Česká ekonomika je již patrně v recesi a v letošním roce by mohla flirtovat s deflací," komentoval analytik Patria Finance David Marek.

Jako špatné znamení čtvrtečních dat ze zahraničního obchodu vidí i analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Podle výsledku exportu nás nejspíš čeká nemilé překvapení i u prosincové průmyslové výroby. Pokud se naplní tyto obavy, bude růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí nejspíš záporný. To by znamenalo, že ČR vstoupila do recese již na konci loňského roku," uvedla Horská.