Podobně výhodné jsou nyní také ceny letenek. Zpáteční letenka do thajského Bangkoku stojí 15 tisíc a do Pekingu dokonce jen 12 tisíc korun.

Člen prezídia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura vysvětluje strmý pokles cen zájezdů a letenek jako jeden z dopadů hospodářské krize. Zájem o cestování všeobecně klesá, ale cestovky mají od loňska, kdy se o krizi ještě moc nemluvilo, předplacené ubytovací kapacity i místa v letadlech. Ty teď potřebují prodat a tomu musejí přizpůsobovat ceny.

Ceny půjdou zase nahoru

Od května, míní Okamura, se ceny, zejména v případě letenek, zvýší, protože letecké společnosti pravděpodobně omezí na další období počty letů tak, aby byly v souladu s klesající poptávkou.

Cestovní kanceláře, které pracují v jiném časovém režimu, než letecké společnosti, však nadcházející léto děsí hlavně kvůli klesajícímu kursu koruny. Loni si cestovky nasmlouvaly se svými zahraničními partnery ceny, které vycházely z toho, že kurs koruny se bude pohybovat v nejhorším případě kolem 26 Kč za euro.

Pokud by pád koruny pokračoval a dostal se až k obávaným 32 Kč za euro, znamenalo by to pro středně velké cestovky ztráty v řádu desítek miliónů korun. Vyhnout by se jim mohly zvýšením cen zájezdů, čímž by ale riskovaly pokles poptávky.

Touto cestou se už vydala CK Fischer, která chystá zdražení letních zájezdů o 15 až 20 procent. O podobných krocích uvažují i další cestovky.

Vzhledem k tradičně převažující nabídce nad poptávkou a současné menší ochotě lidí utrácet za dovolenou, se cestovky mohou dostat do velkých problémů. Někteří z odborníků už začínají připomínat počátek léta 1997, kdy došlo k řetězovému krachu cestovních kanceláří.