Příkladem už je zjevně největší tuzemská tržnice, ležící přímo na hraniční čáře v Potůčkách v Krušných horách na Karlovarsku. V dobách rozkvětu zde bylo přes dvě stě prodejních stánků.

"Asi deset procent vietnamských obchodníků nám stánky v poslední době vrátilo,“ uvedla Jarmila Fořtová, starostka Potůčků, které těsně sousedí s německým Johanngeorgenstadtem.

"Lepší už to zřejmě nebude. Kdo má z vietnamských trhovců peníze, tak utíká do kamenných obchodů do měst. Kdo je nemá, tak tady živoří,“ poznamenala s tím, že situace na trhu se horší už poslední tři roky.

Němci přijedou, natankují a zase zmizí

"Dolů to jde určitě tak už čtyři roky,“ potvrdil menší zájem Němců o nákupy na české straně hranice číšník z Českého restaurantu v Potůčkách.

"Teď Němci přijedou do obce autem, načepují levnější pohonné hmoty, něco si koupí při placení na zub a odjedou. Možná se někdo z nich cestou zastaví a koupí si knedlík nebo si zajde s rodinou na jídlo do hospody. Už to ale není zdaleka to, co to bývalo,“ krčil rameny číšník.

V Německu se nakupuje levněji

Dopad na trhovce na české straně má ale i vývoj u sousedů, kde mnohé věci jsou už levnější než v Česku. "Například jogurty, prací prášky nebo značkové oděvy, když mají slevy. Německý zákazník sem nemá důvod jezdit, když zrovna nejde do našeho bazénu se vykoupat nebo na lyže,“ popisovala Fořtová.

Navíc v Německu přitvrdily podmínky pro vyplácení sociálních dávek. "Slyšela jsem také, že v některých městech polovinu těch dávek dostanou v poukázkách, které mohou vyměnit za zboží jedině v místě bydliště,“ dodala starostka.

Jak se bude situace v Potůčkách dál vyvíjet, si ale Fořtová netroufá odhadnout. "Jestli poběží městská tržnice rok nebo tři, to opravdu nevím. To je jako s předpověďmi ekonomů, jak se bude vyvíjet krize. Každý říká něco jiného,“ uzavřela.