Podle banky se letos hrubý domácí produkt regionu zvýší jen o 0,1 procenta, když ještě loni v listopadu odhadovala banka tempo růstu na rovná tři procenta. Region tak podle EBRD těsně uniká hospodářské recesi. Slovenský hospodářský růst se podle banky zpomalí na 2,5 procenta z loňských sedmi procent.

Loňské tempo růstu rozvíjejících se evropských ekonomik odhaduje EBRD na 4,8 procenta. V listopadu ale banka ještě předpokládala 6,3 procenta. Od začátku letošního roku EBRD několikrát uvedla, že přehodnocuje letošní předpověď směrem dolů.

Ze světových regionů s rozvíjejícími se trhy jsou mladé evropské ekonomiky vystaveny rizikům globální finanční krize nejvíce, protože jsou se světem čím dál integrovanější. Maďarsku, Ukrajině a pobaltským státům letos hrozí recese, ale střední Evropě včetně Pobaltí předpovídá banka růst o 0,4 procenta po 3,9 procenta z minulého roku.

EBRD vznikla po konci studené války, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím přejít na tržní hospodářství. Banka je aktivní ve 30 zemích včetně Mongolska a Turecka.