Již ve středu Právo upozornilo, že po několika měsících zlevňování někteří pumpaři zdražili během několika hodin rovnou o dvě koruny. Podle čtvrtečních údajů společnosti CCS se ani ostatní pumpaři „nenechali zahanbit“ a zdražili také.

V celé republice tak ceny pohonných hmot vystoupily v průměru o více než jednu korunu za dva dny. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se nyní prodává za 23,31 Kč, motorové nafty pak za 24,99 Kč.

Odborníci upozorňovali, že by se zdražovat mělo kvůli vyšším cenám ropy na světových trzích z přelomu roku. To se totiž odrazilo na obchodování v Rotterdamu, tamní ceny totiž ovlivňují ty u tuzemských čerpacích stanic.

Analytik společnosti Coloseeum Novinkám řekl, že současné ceny u pump odpovídají zdražování právě v Rotterdamu. „Nelze říct, že by pumpaři cenu uměle navyšovali,“ vysvětlil analytik.

Podle něj bude zdražování ještě několik dní pokračovat, ale již během příštího týdne by se ceny měly stabilizovat, popřípadě mírně klesnout. „Rozhodně současné zdražování není začátkem růstového trendu cen pohonných hmot,“ uklidnil Čermák.