Jakmile budou komise rozmístěny, Rusko dodávky plynu přes Ukrajinu obnoví, slíbil v sobotu odpoledne ruský premiér Vladimir Putin.

V podvečer zástupci Ruska a Ukrajiny převzali v Bruselu podepsané dokumenty, které rozmístění misí ustanovují.

Topolánek věří, že Evropské komisi se podaří rozmístit pozorovatele na hlavních místech přepravy plynu, a Rusko by kohouty mohlo pustit večer. Než plyn doteče do Evropy, bude trvat asi 36 hodin.

Topolánek se dohodl s Putimem o znovu spuštění dodávek plynu pro Evropu.

Předseda představenstva RWE Trangas Martin Herrmann, řekl, že Rusko by mohlo začít "otvírat kohoutky" v neděli kolem 20:00.

Ministr průmyslu Martin Říman v TV Prima řekl, že očekává, že dodávky budou obnoveny v pondělí ráno.

Pětihodinové jednání

Topolánek jednal s Putinem pět a půl hodiny. Premiér v České televizi řekl, že si nedokáže představit, že by Putin po tak dlouhém jednání smlouvu nedodržel a Rusko by plyn nepustilo.

Doplnil, že s Putinem mluvil i o smouvách a umístění radaru a také o Gaze.

"Naše pozice ohledně tranzitu (plynu přes Ukrajinu) je taková - uděláme to (obnovení dodávek) okamžitě po rozmístění mezinárodních pozorovatelů," prohlásil Putin po sobotní schůzce se svým českým protějškem.

Český premiér v Rusku zdůraznil, že "musíme udělat vše pro to, aby se podobná krize nemohla opakovat". Putin po jednání s Topolánkem prohlásil, že nynější krize kolem zásobování evropských zemí plynem svědčí o nutnosti diverzifikace cest ruského plynu do Evropy.

Řekl také, že jeho role byla v tom, aby obě země začaly jednat a Rusko spustilo dodávky. Spory Ukrajiny a Ruska o ceny a dluhy si tyto země musí řešit samy.

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu ve středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická.

Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů. Kvůli energetické krizi ale dnes slovenská vláda rozhodla spustit druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, jehož činnost ukončila na Silvestra.

Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby.