Mise jsou jednou z podmínek Ruska, aby znovu obnovilo dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu. Topolánek se na nich už ve čtvrtek dohodl s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Právě přítomnost ruských pozorovatelů byla jedním z problémů.

Podle Topolánka i Rusko souhlasí s ukrajinskými pozorovateli ve svých zařízeních. Jakmile budou pozorovatelé na místech, je Rusko ochotné dodávky plynu znovu pustit.

Topolánek má ještě v pátek v noci letět do Mosky a v sobotu se s Putinem setkat. Schůzku si politici domluvili po telefonu.

Evropská unie už komise v pátek dopoledne vyslala skupiny pozorovatelů na všechna relevantní místa dodavatelského toku plynu z Ruska na Ukrajinu

Dodávky plynu z Ruska se začaly omezovat na začátku týdne, od úterní noci neteče z východu vůbec žádný plyn. Česko čerpá se zásob a část dodávek má z Norska. Například Slovensko je ale na dodávkách přes Ukrajinu zcela závislé. Země už požádala velké firmy, aby odběry plynu omezily. V pátek Topolánek oznámil, že Česko Slovensku poskytne čtyři milióny kubických metrů plynu. Denní spotřeba na Slovensku je asi 30 miliónů kubíků.