Klaus se zapojil do diplomatických úsilí při vyjednávání o obnovení dodávek plynu z Ruska do Evropy setkáním s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem. Telefonicky se také spojil s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem.

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. Nejhůře je na tom Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla, situace je vážná i na Slovensku, které uvažuje o znovuzprovoznění odstavené jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice.

Kaczyński: předsednictví EU Čechům závidíme

Polský prezident považuje předsednictví EU za obrovskou příležitost pro Českou republiku a věří, že české předsednictví bude úspěšné. Každá země, která stojí v čele EU, se podle Kaczyńského stává velmocí a záleží jen na ní, jak tuto možnost využije. "Velmi závidíme České republice toto předsednictví," dodal polský prezident.