Pokud se podíváme na vývoj hlavního indexu PX (viz graf) na pražské burze cenných papírů, zjistíme, ze od začátku roku tento index oslabil o téměř 55%. Z grafu lze ovšem vidět, ze index klesal mírně již v první půli roku.

Například akcie developera Orco ztratily více než 90 procent své hodnoty, u dalšího developera ECM toto číslo činí cca 80 procent a u těžařské společnosti NWR od začátku obchodovaní jejich akcii cca 84 procent. Nejvíce likvidní akcie na pražské burze jsou akcie ČEZu, které ztratily téměř 45 procent.

Vývoj burzovního indexu PX v roce 2008..: Vývoj burzovního indexu PX v roce 2008.foto: Novinky

České hospodářství je do značné míry závislé na exportu. Recesi v eurozóně, která je hlavním odbytištěm tuzemského zboží, dokládají říjnové výsledky Českého statistického úřadu, podle nichž se export meziročně snížil o více než 10 procent. Do budoucna lze proto podle Hlaváče očekávat propouštění v exportně orientovaných odvětvích českého průmyslu. Bude se týkat zejména automobilové výroby, ale i dalších odvětví.

Podle Hlaváče by však měla tuzemská ekonomika vyváznout z recese relativně dobře. Disponuje totiž zdravým bankovním sektorem a podle všeho se bude i nadále moci těšit z přísunu zahraničních investic. Dá se předpokládat, že růst českého HDP by znovu mohl nabrat vzestupnou tendenci již počátkem roku 2010.