Detroitské automobilky jsou pro ekonomiku USA podle prezidentského úřadu příliš významné na to, aby je mohl nechat zkrachovat. Proto je nutné jim pomoci. Peníze by šly z částky 700 miliard dolarů, kterou USA vyčlenily na pomoc finančním institucím.

Senát řekl ne

Kongres pomoc automobilkám podmínil mnoha změnami. Chtěl, aby Ford, GM a Chrysler vyráběly s podobnými náklady jako americké pobočky asijských automobilek Honda a Toyota.

Automobilky proto připravily plán, který počítal se snížením benefitů na úroveň zaměstnanců v pobočkách asijských automobilek, S tím ale nesouhlasily odbory, chtěly výhody, jako je zdravotní péče pro členy rodiny nebo penzijní pojištění snížit nejdříve v roce 2011. Celkové hodinové náklady amerických producentů představují 69 dolarů, zatímco v případě japonských podniků dosahují 48 dolarů.

GM omezí výrobu o 250 000 aut

Trojice slibovala orientaci na ekologičtější modely, šetření, nakonec jí to ale nebylo nic platné. Republikáni pomoc v Senátu zablokovali. Automobilkám přitom hrozí pád, protože dluží miliardy dolarů.

Automobilka GM už oznámila, že v prvním čtvrtletí příštího roku vyrobí o 250 000 vozů méně. Přeruší výrobu ve 20 továrnách v USA, Kanadě a Mexiku. Společnost ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolar.