"Cílem je posílit ochranu soukromí občanů a zvýšit odpovědnost providerů za obsah informací na internetu, což po České republice požaduje Evropská unie," řekl ve čtvrtek novinářům ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jak ministr prohlásil, on sám má liberálnější přístup, ale EU stanovilo požadavky v této oblasti zcela jednoznačně. Mlynářovo ministerstvo se ovšem při přípravě zákona inspirovalo i USA, kde se legislativa na poli internetu přitvrdila.

Povinnost stránky znepřístupnit

Pokud jde o internetové stránky, provider nebude za jejich obsah odpovědný. Když se ale dozví, že mají protiprávní povahu (například propagace fašismu), bude muset tyto stránky znepřístupnit. Na dotaz Práva, kdy se návrh dostane do parlamentu, Mlynář odpověděl: "Po čtrnáctidenní veřejné diskusi, do níž se lze zapojit na internetové adrese www.micr.cz, posoudíme připomínky. Návrh pak půjde do meziresortního řízení. Vláda by se jím mohla zabývat v říjnu nebo listopadu, a poté ho projedná parlament."

Škody způsobené v České republice nevyžádanou inzercí se podle ČTK odhadují na desítky miliónů korun. V USA to loni bylo kolem devíti miliard dolarů a v Evropské unii 2,5 miliardy dolarů. Jde o ztráty, které vznikají uživatelům na poplatcích za stahování e-mailů, i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.

Výpisy z registrů poskytne i pošta

Veřejná diskuse už probíhá i k návrhu novely zákona o elektronickém podpisu. Ten nově zavádí pojem kvalifikované časové razítko a tzv. elektronickou značku, jejichž prostřednictvím budou zprávy moci být označovány bez přímé kontroly fyzické osoby, tedy automaticky. "Novela umožní propojit jednotlivé úřední registry, z nichž pak budou lidé moci získat na pobočkách České pošty ověřené úřední výpisy," vysvětlil Mlynář.