Důvodem ke snížení počtu lidí je podle generálního ředitele Petra Koutského pokles poptávky po výrobcích firmy na zahraničních trzích, zejména v USA a v západoevropských zemích. "Nejsou to problémy uvnitř firmy ani tuzemské poptávky, která je na relativně stabilní úrovni," dodal ředitel.

Práci ztratí celkem 170 lidí, výpovědi by měli dostat už v průběhu prosince. Situace v podniku podle ředitele nijak výrazně dramatická není. Změny počtu pracovníků se v TONu každoročně pohybují zhruba kolem deseti procent, nyní podnik opustí asi 14 procent z nich.

TON:
Akciová společnost TON je jedním z největších zaměstnavatelů ve Zlínském kraji. Nyní pro ni pracuje zhruba 1200 lidí. Společnost loni za prodej zboží a vlastních výrobků a služeb utržila 968 miliónů Kč a vykázala čistý zisk zhruba 8,3 miliónu Kč.

Podle ředitele kroměřížského úřadu práce Karla Smíška by nyní pro propuštěné zaměstnance nemuselo být obtížné novou práci najít, budou totiž z podniku odcházet postupně. Situace by se ale během příštích měsíců mohla výrazně změnit právě v souvislosti s dalšími dopady hospodářské krize na českou ekonomiku.

TON je už druhým velkým podnikem z Kroměřížska, který kvůli krizi počet zaměstnanců omezí. Zhruba čtyři desítky lidí do konce roku propustí i výrobce alternátorů a startérů Magneton.