Výdaje na důchody podle Nečase v nejbližších letech nepřesáhnou devět procent hrubého domácího produktu. Za několik desetiletí mají být nanejvýš o dvě procenta HDP vyšší. V sousedním Maďarsku přitom podle Nečase již nyní tvoří výdaje na důchody celých 13 procent HDP. Před prosazením první etapy reformy Nečas odhadoval, že důchodový systém vydrží bez dluhů ještě 20 let.

První zákonem upravená a již schválená etapa důchodové reformy mění parametry státního důchodového systému. Podle ní se od ledna 2010 postupně začne zvyšovat věk odchodu do důchodu až na 65 let.

Druhá etapa má změnit penzijní připojištění a fondy na důchodové společnosti. Její koncepci vláda schválila v říjnu. Návrh zákona, který by měl ke spoření na důchod motivovat pracovníky i zaměstnavatele, by ministři měli dostat do poloviny ledna příštího roku.

Reformu by podle Nečase měla završit etapa třetí, jejíž návrh minulý týden schválila porada ekonomických ministrů. V případě jejího zavedení by si lidé mohli část peněz vkládaných do povinného pojištění vyvést do soukromých fondů. Vláda by návrh měla projednávat koncem letošního roku.