"Teď bude záležet na Sněmovně, aby rozpočet i zákony, ze kterých vychází schválila," řekl Sobotka. Ten totiž při sestavování rozpočtu počítal s vládní reformou veřejných financí, která by měla v příštích třech letech ušetřit přibližně 200 miliard korun a snížit tak roční deficit ze sedmi na čtyři procenta hrubého domácího produktu. I to je však podle evropských kritérií mnoho. Například pro přijetí evropské společné měny musí podíl ročního schodku na HDP klesnou na tři procenta.

Středeční schůzi vlády předcházelo setkání s odborovými předáky a jednání poslaneckého klubu ČSSD, kde se jednalo o podpoře rozpočtu ireformy jako celku. Jednání zástupců vlády a odborových předáků o novém systému odměňování státních zaměstnanců ale skončila krachem. Ministři ho odmítají posílit dalšími šesti miliardami.

Z dodatečných 11 miliard půjde nejvíce na dopravu

Příjmy státního rozpočtu mají podle návrhu ministerstva financí dosáhnout 748,2 miliardy a výdaje 866,2 miliardy korun. Z 11,4 miliardy korun dodatečných zdrojů se vláda na středeční večerní schůzi rozhodla rozdělit osm miliard Kč, část byla ponechána jako rezerva v rozpočtu.

Ministerstvo školství z uvedené sumy získá 1,7 miliardy korun na vysoké školy, resort zemědělství 1,2 miliardy na dorovnání plateb pro zemědělce a fond dopravní infrastruktury dostane 2,8 miliardy Kč. Dalších 800 miliónů korun půjde na vědu a výzkum a 350 miliónů Kč na náklady spojené s rušením vojenských posádek.

Neprojde-li rozpočet, padne vláda

Vládou schválený návrh státního rozpočtu by měl být do konce září předán k projednání v Parlamentu ČR. S osudem státního rozpočtu v minulosti premiér Vladimír Špidla svázal i osud koaliční vlády. Neprojde-li rozpočet, vláda padne.