Česko a další země bojující o úplné uvolnění pracovního trhu v EU tak získávají další a silný argument pro své úsilí.

Většina států EU už omezení pro Čechy a Slováky zrušila. Volný přístup ale stále nemají na pracovní trh ve čtyřech zemích EU: Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku. Z prvních dvou už zazněly náznaky, že asi budou chtít využít možnosti omezení využít i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU pro Čechy a Slováky musí padnout.

Kromě toho 15 zemí (ČR, Slovensko mezi nimi nejsou) svůj trh neotevřelo lidem z Bulharska a Rumunska, které se k EU přidaly jako zatím poslední v lednu 2007. Pro ně musí restrikce padnout nejpozději na konci roku 2013.

Pokud budou chtít zmiňované čtyři státy svůj pracovní trh před lidmi ze zemí z rozšíření roku 2004 dál omezovat i po květnu příštího roku, budou tak moci učinit, ale budou muset komisi do konce dubna informovat o vážném narušení pracovního trhu nebo jeho hrozbě.

O tom, zda tyto země budou chtít prodloužit přechodná omezení chránící jejich pracovní trh i na poslední možné dvouleté období, se pak bude rozhodovat asi až počátkem příštího roku. Právě na prvních šest měsíců roku 2009 pak připadá české předsednictví EU, pro něž má být uvolnění trhu jednou z priorit.