„Růst domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí překvapil, akcelerace a dokonce 4,7 procenta je velmi vysoké číslo,“ komentoval analytik Komerční banky Jiří Škop. Podle něj je však nutné dodat, že tento růst není příliš konsistentní s vývojem v průmyslu a v dalších sektorech, které výrazně zpomalují.

Statistici připomněli, že ke zvyšování výkonnosti ekonomiky přispěl růst zaměstnanosti. ČSÚ odhaduje, že se celková zaměstnanost ve 3. čtvrtletí zvýšila mezičtvrtletně o 0,4 procenta a meziročně o 1,9 procenta.

Například na konci října nezaměstnanost nepatrně klesla, a to na 5,2 procenta.

Čtěte také:
Eurozóna dojela na recesi v Německu a Itálii
Německo je v recesi, český export pod tlakem

Analytici se shodují, že závěr roku už tak optimistický nebude. Lze očekávat, že zpomalení hospodářství v celém regionu ovlivní i Česko. Například ve čtvrtek němečtí statistici oznámili, že největší evropská ekonomika je v recesi, tedy druhé čtvrtletí za sebou se růst tamní ekonomiky pohybuje v záporných číslech.

Německo je největším obchodním partnerem Česka. „I přes relativně dobrý výsledek doporučujeme držet optimismus na uzdě. Je nutné si sundat růžové brýle a přiznat si, že krize se nás sice nedotkne krachujícími bankami, ale dalšími problémy s vývozem zcela jistě ano,“ uvedl analytik společnosti Citco Tomáš Volf.