Pokud by se tedy tito lidé nyní pokusili prodat svoji nemovitost, přivedlo by je to do bankrotu, protože by neměli na splacení stávajících dluhů.

Dalších 2,1 miliónu Američanů stojí těsně pod pomyslnou hranicí bankrotu. Podle studie First American CoreLogic jejich dům má hodnotu o pět procent nižší než kolik musí na jeho hypotéku splatit.

Pro tento fenomén se požívá termín, že dlužníci jsou „pod vodou“. „Pro majitele domů to znamená, že jsou ohroženi konfiskací majetku,“ vysvětlil šéf ekonomického oddělení CoreLogic Mark Fleming.

CCN zároveň dodává, že podle jiných odhadů je lidí blízko bankrotu mnohem více, možná až dvanáct miliónů.

Američané páchají sebevraždy

Již během uplynulých týdnu americká média referovala o několika dlužnících, kteří si raději sáhli na svůj život, než aby opustili zkonfiskovaný dům. Neměli totiž na splácení hypotéky. Příkladem může být například devadesátiletá žena z Ohia, která tíživou životní situaci nezvládla a před úředním vystěhováním se postřelila. Zraněním naštěstí nepodlehla.

Krize hypoték v USA vyvrcholila loni v létě. Šlo zejména o rizikové hypotéky, které se nabízejí lidem, kteří by si běžnou hypotéku pořídit nemohli. Zpočátku jsou splátky velmi nízké, po třech letech však výrazně narostly a ukázalo se, že lidé je nemohou splácet.

Následně banky, které byly na hypoteční systém napojeny, musely odepsat stovky miliard dolarů. Krize však pokračovala do letošního roku, přelila se do celého finančního sektoru světa, přičemž několik institucí definitivně zkrachovalo.

Nyní jsou podmínky pro získání hypotéky mnohem přísnější než před začátkem krize.