Celková cena letenky bude muset být uvedena hned na začátku procesu, kdy si ji bude zákazník objednávat. Veškeré poplatky, tedy například palivové příplatky či letištní taxy, na ní navíc budou muset být přesně rozepsány.

Podle místopředsedy Evropské komise a eurokomisaře pro dopravu Antonia Tajaniho je životně důležité, aby všichni hráči na trhu dodržovali stejná pravidla. "Férová konkurence je klíčem k úspěchu: cestující díky transparentním cenám budou dopředu vědět, kolik zaplatí, a budou mít dost informací pro rozhodování," uvedl Tajani.

Velké aerolinie většinou na nařízení nečekaly a plné ceny letenky již několik měsíců uvádějí. Na českém trhu byly jedny z prvních British Airways, koncem loňského roku je následovala německá společnost Lufthansa a v lednu Air France KLM.

České aerolinie se připojily letos na jaře, kdy upravily svůj prodejní systém na internetu, takže se cestující dozvědí plnou cenu hned v prvním kroku.

Podle komise je nové nařízení reakcí na bouřlivý rozvoj letecké dopravy po její liberalizaci v Evropské unii v roce 1997. Vzrostl počet aerolinek i objem letecké přepravy. Počet linek se zvýšil o 60 procent, letadla nyní létají do více měst. "Úspěch je třeba konsolidovat," uvedla komise.