EU věnuje zvýšenou pozornost potravinám dováženým z Číny od září, kdy v této zemi melamin způsobil smrt několika dětí a zdravotní problémy dalším 54 000 dětem.

Bonbóny do ČR je dovážela společnost Fuda Trade, s.r.o. Do republiky byly dovezeny již v únoru letošního roku v celkem dvaceti baleních o hmotnosti 227 gramů s trvanlivostí do 20. listopadu 2009. Dodávka už byla rozprodána. Pokud je někdo ze spotřebitelů má ještě doma, inspekce doporučuje je nekonzumovat," uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

K pátku 24. října provedla potravinářská inspekce již téměř 400 kontrol, při kterých se inspektoři zaměřili na potraviny z Asie, jež obsahují mléčnou složku v jakékoliv podobě. Odebráno bylo již 19 vzorků. Výsledky jsou známy zatím u osmi z nich, přičemž ani v jednom se přítomnost melaminu neprokázala.

:. Bonbóny White Rabbit foto: SZPI

Mléčné výrobky z Číny se do Evropské unie nesmějí dovážet už od roku 2002, v některých prodejnách se ale mohou objevit sušenky a čokolády s mléčným obsahem z Číny. V Evropě se mléčné výrobky s melaminem objevily například na Slovensku, nebezpečnou látku obsahoval mléčný nápoj, který byl z Číny dovezen nelegálně. Potraviny s melaminem odhalili kontroloři také ve Finsku, v Maďarsku, Německu nebo Rakousku.