Uvedl to server Patria on-line. Přitom ještě v červenci se koruna dostala na své historické maximu, a to pod 14,50 Kč/USD.

V pondělí měna končila na hodnotě 18,88 koruny za dolar. Kurz se odvíjí z hodnot koruny k euru. K evropské měně ta americká v pondělí posílila. Stalo se tak po zprávách tamní centrální banky, že by USA mohly přijmout druhý záchranný balíček na podporu bank.

Česká měna otevírá slabší i k euru, proti pondělnímu závěru o šest haléřů na 25,22 Kč/EUR. Novinky již v pondělí upozornily, že koruna je vůči dolaru nejslabší za uplynulý rok.

:. Vývoj kurzu koruny vůči dolaru od začátku roku 2008. Graf: ČNB
Koruna k dolaru dosáhla svého maxima v červenci, tehdy rostla obrovským tempem. Bookmakeři dokonce vypisovali sázky, kdy kterou hranici pokoří.

Podle analytiků období rekordně silné měny, jako tomu bylo prvním pololetí letošního roku, definitivně odzvonilo. „Kam to zahučí krátkodobě neví nikdo, ani centrální mozek lidstva. Myslím si, že dolar může stát během příštích dvanácti měsíců i dvacetikorunu,“ řekl v pondělí Novinkám analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Současné kurzy měny by podle něj měli využít zejména exportéři, aby se zajistili proti případnému dalšímu posilování.