Návrh, který představuje jeden z hlavních požadavků odborů k reformě veřejných financí, podal Jaroslav Gongol (KSČM). Ministr financí Bohuslav Sobotka v rozpravě varoval, že by to postihlo hlavně zaměstnance, protože podnikatelé mohou uplatnit různé daňové odečty a mají tak menší daňový základ. Neuspěl ani Jan Mládek (ČSSD) , který navrhl snížit hranici pro odpisy aut z navrhované výše 900 000 na 600 000 korun.

Šéf rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) doporučil naopak limit pro odpisy aut zvýšit na 1,5 miliónu korun, ale ani jeho návrh poslanci nepodpořili. Návrh zákona jako celek odmítl Martin Kocourek (ODS), podle něhož jde o třídní nástroj, kterým si vládní koalice vyřizuje některé problémy.

Prošla i novela o účenictví

Výbor doporučil Sněmovně k projednání také novelu zákona o účetnictví. Vláda předpokládala hranici pro povinné účtování v podvojné soustavě pro podnikající fyzické osoby ve výši tří miliónů korun ročního obratu za předcházející rok. Pozměňovací návrh Jana Mládka posunul tuto hranici na šest miliónů.

"Zatímco třímiliónová hranice by se týkala zhruba sedmi procent z celkového počtu 700 000 podnikajících fyzických osob, tento posun zužuje jejich okruh na tři až čtyři procenta," uvedl náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. Podle jeho slov ani podnikatele, kterých se má podvojné účetnictví týkat, nečeká žádný šok. "Ochrání je roční přechodné období, během kterého se zjistí, zda skutečně splňují kritéria," vysvětlil. Pokud ano, budou mít na vypořádání s novou situací dalších pět let.

Podnikatelé, kterých se povinnost přechodu na podvojné účetnictví nedotkne, na reformě spíš vydělají než prodělají, míní náměstek. Nebude jim už hrozit postih za chyby v účetní evidenci a budou zodpovědní jen za plnění daňové povinnosti.