Kontroverzní novela přijatá letos v únoru rozšířila monopol Slovenské pošty na doručování takzvané hybridní pošty, tedy kombinace elektronických a listovních zásilek. Předtím se tato služba poskytovala volně v rámci hospodářské soutěže.

"Obnovit monopol na obchodní činnost, která již byla úspěšně liberalizována, je krok špatným směrem," sdělila Kroesová novinářům. Podle ní taková opatření poškozují spotřebitele a firmy, kteří jsou závislí na poštovních službách, a komise je proto nebude tolerovat.

Slovensko již dříve uvedlo, že chce řešit problematiku takzvané hybridní pošty úpravou všeobecného povolení na poskytování poštovních služeb. "Upravíme všeobecné povolení, v rámci připomínkového řízení se k němu může vyjádřit každý občan nebo podnikatel i Evropská komise," řekl dříve novinářům slovenský ministr dopravy Ľubomír Vážný. Z úterního rozhodnutí komise ale vyplývá, že ji návrhy slovenské vlády během řady jednání v uplynulých měsících nepřesvědčily.

Evropská unie obecně prosazuje, aby se mohla na trhu s poštovními službami postupně ve větší míře zapojit konkurence. Slovensko by mělo trh poštovních služeb otevřít nejpozději od roku 2013. Se stejným datem počítá i Česká republika.