Německo bude vklady garantovat bez ohledu na jejich výši. Rakouská vláda schválí podobný krok zřejmě ve středu.

Zároveň rakouský ministr financí, který se v minulosti opakovaně vyslovil proti podobným opatřením, vyzval Evropskou unii, aby přijala jednotný postup v této otázce. Zemi se nelíbí, že byla ke garancím de facto donucena opatřením sousední země. V Rakousku vklady nejsou ohroženy, podle ministra jde pouze o psychologický krok k uklidnění veřejnosti.

Podobné rozladění vyvolaly záruky Irska. Nelíbí se hlavně Velké Británii.

Zaručuje se i Dánsko

Záruky na jakýkoliv vklad dá lidem i Dánsko. Doposud tam byla záruka pouze do 300 000 dánských korun. Kromě toho vznikne fond, který by případné krizí postižené instituce odkoupil. Dánský kabinet to sám dělat nechce, uvedla ministryně pro hospodářské záležitosti Lene Espersenová. Jako první ponesou podle ní ztrátu akcionáři.

Ministryně dodala, že se dohoda o fondu může za dva roky prodloužit, pokud to bude nezbytné. "Finanční krize způsobila, že si banky v Dánsku a v zahraničí nepůjčují vzájemně peníze, což reálnou ekonomickou situaci v Dánsku neodráží," dodal ministr financí Lars Lökke Rasmussen. Uzavřená dohoda podle něj zajistí, aby finanční trh zase fungoval dobře.