Šéf centrální americké banky (FED) Ben Bernanke a tamní ministr financí Henry Paulson se několik hodin snažili senátory přesvědčit o nutnosti uvolnění stovek miliard dolarů. To by mělo oživit americké akciové trhy, a odvrátit tak stávající finanční krizi. Vláda by peníze získala z dluhopisů a prodeje cenných papírů. USA dokonce plánují zřídit fond, který by odkoupil špatné hypotéky soukromých společností.

Právě hypotéky loni v létě krizi spustily. Problémy se pak přelily do celého světa, mnoho společností muselo odepsat stovky miliard dolarů, jiné vyhlásily bankrot.

„Finanční trhy jsou nestálé a bez pomoci se jejich stav ještě zhorší,“ argumentoval podle CNN Bernanke. Podle něj je zásah Ameriky nezbytný pro návrat finančního sektoru a tím i americké ekonomiky ke stabilitě.

To však někteří senátoři odmítli. Například Jim Bunning argumentoval tím, že krize se nevyřeší splácením soukromých hypoték. „Tento masivní plán není řešením. Je to finanční socialismus a to je neamerické,“ uvedl.

Plán navrhl Bernanke s Paulsonem před pěti dny. Ihned poté akciové trhy opět ožily a propady se zastavily. Pokud by však návrh neprošel, další ztráty by na sebe zřejmě nenechaly dlouho čekat a země by musela na nápravy krize investovat ještě více než nyní na odkoupení špatných úvěrů.