"Zákazník nemění svoje vlastní připojení, ale bude si moci zakoupit volací kartu VNPT a bude se moci levněji dovolat do Vietnamu," popsal službu jeden z ředitelů firmy Radovan Mihálik. Služby vietnamského operátora budou dostupné přes předvolbu 822 a po zadání karetního kódu. Karty začne firma na českém trhu prodávat příští týden.

Podle Mihálika jsou Vietnamci lukrativní klientela, která má svá specifika. "Oni volají opravdu hodně. U hovoru do Vietnamu, třeba s babičkou, se musí vystřídat celá rodina, takže ten hovor je hodně dlouhý," řekl Mihálik. Nový operátor chce získat většinu vietnamské komunity v České republice.

Mihálik odhadl potenciální trh na 300 000 lidí, podle Českého statistického úřadu i Česko - vietnamské společnosti žije v České republice necelých 60 000 Vietnamců.

Společný podnik má název VNPT - Global Communication. Česká republika je první evropskou zemí, kde bude vietnamský operátor své služby nabízet drobným klientům. Už během srpna však hodlá vstoupit také na slovenský, polský, maďarský a rumunský trh. Ještě do konce roku by se měla firma rozšířit také do Německa a Francie.

Rozsah služeb se bude v každé zemi lišit podle místní legislativy. V některých státech budou služby VNPT dostupné i z mobilních telefonů.