Tam, kde už prodejcům došly zásoby cigaret se starými kolky, se marlbora teď prodávají za 82 místo dosavadních 74 korun, sparty jsou za 69 a petry za 65 korun. Původně se očekávalo, že vyšší daň zdraží cigarety už na jaře.

Výrobci si však vytvořili velké zásoby a svou roli sehrál i tvrdý konkureční boj, jenž na tuzemském trhu panuje. Se startem letních prázdnin Philip Morris přestal vstřebávat zvýšení daně do své marže. Brzy ho budou následovat i ostatní tabákové firmy.

Zdražení o osm korun se zatím projevilo převážně jen ve stáncích, které mají minimální skladovací prostory. Hlouběji do kapsy si už kuřáci při koupi marlbor a spart musejí sahat např. ve stánku v pražské Podjavorinské ulici.

Zásoby cigaret se starými kolky však docházejí i v některých obchodních řetězcích. „Petry, sparty i malbora máme už jen za nové ceny,“ potvrdila Právu prodavačka v prodejně tabáku hodonínské Hypernovy. Na dotaz, jestli zdražení avizovali i další výrobci, řekla: „Ještě ne, ale dá se to čekat co nejdříve.“

„Stále více kuřáků opouští své značky a snaží se ušetřit přechodem na levnější cigarety,“ upozorňuje jednatel firmy Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník.