Státní rozpočet pro rok 2004 navrhuje ministerstvo financí se schodkem 118 miliard korun, z toho vnitřní schodek, tedy deficit jednotlivých ministerstev, 83 miliard korun. Ministerstva však pro své resorty požadují navíc ještě 40,5 miliardy korun. Mluvčí vlády Anna Stárková pro ČTK připustila, že projednávání rozpočtu by se mohlo protáhnout a rozhodnutí by tak mohlo padnout i po 17. září. Tuto možnost však nepovažuje za reálnou.

Nejvíce peněz nad rámec navrhnutého rozpočtu požadují ministerstvo školství a práce a sociálních věcí především na platy státních zaměstnanců. Ministr Zdeněk Škromach požaduje až šest miliard korun. Naopak peníze navíc nepožaduje ministerstvo informatiky, uvádí ČTK.

Ministr financí Bohuslav Sobotka je však k jakémukoli navýšení schodku státního rozpočtu na příští rok nepřístupný. "Schodek rozpočtu se měnit nebude, na tom je myslím politická shoda," uvedl v rozhovoru pro Právo na začátku srpna. Pokud by se parametry státního rozpočtu měly zásadním způsobem změnit, vyžadovalo by to podle Sobotky "vážná koaliční vyjednávání."