Náklady by se pak sice přenesly na zákazníka, ale volání by mohlo být nakonec ještě výhodnější, domnívají se představitelé EK.

Například eurokomisařka Viviane Redingová v té souvislosti uvedla: „Celý trh se vyvíjí a není důvod zůstávat u pravidel, která byla stanovena před zhruba deseti lety.“

Čeští mobilní operátoři ovšem nejsou úvahami Evropské komise nijak nadšeni. „Naši zákaznici by platby za příchozí hovory neakceptovali. Jednalo by se o krok zpět ve vývoji mobilních služeb. Trend je zcela opačný, více služeb za méně peněz, a ne zatěžovat zákazníky dalšími zbytečnými poplatky,“ řekl v úterý Právu mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Nefér vůči klientům

Zpoplatnění přijatých hovorů odmítá i Vodafone. „Bylo by to velmi nefér vůči zákazníkům, kteří by absolutně ztratili kontrolu nad svým účtem. Právě v USA je zpoplatnění přijatých hovorů velkou brzdou rozvoje telekomunikačního trhu. Naopak vstup U:fonu, čtvrtého mobilního operátora, na český trh dokazuje, že u nás konkurence funguje i bez zásahů evropských regulátorů,“ zdůraznil mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

V USA si telekomunikační společnosti ponechávají veškeré příjmy, které získají od svých zákazníků. Poplatek za propojení je přitom nulový a hovory levnější než v Evropě. Naopak v zemích EU se příjmy za propojení hovorů zatím dělí mezi jednotlivé operátory.

Evropská komise chce konkrétní doporučení, která mají vést k nižším poplatkům za propojení, představit ještě nyní v červnu. Podle EK by změna ulevila operátorům od administrativní zátěže, ušetřila by jim náklady a od zbytečné byrokracie ulevila i národním regulátorům, kteří mají s přepočítáváním poplatků rovněž starosti. Cílem Bruselu je, aby se poplatky za propojování do mobilních sítí přiblížily poplatkům, které se platí u pevných linek. Zatímco v případě mobilů poplatky činí až 20 eurocentů (v přepočtu téměř pět korun), u pevných linek je to jen 0,6 eurocentu, tedy necelých dvacet haléřů.