„Mohu potvrdit, že máme stovky dopisů, v nichž nás pacienti upozorňují na to, že lékaři neoprávněně vybírají regulační poplatky. Bohužel lékaři v nich nejsou jmenováni. Je to v obecné rovině,“ řekl v pátek Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Situace je ale už zřejmě dost vážná, protože ministr Tomáš Julínek (ODS) napsal dopis všem ředitelům zdravotních pojišťoven, aby věnovali těmto upozorněním velkou pozornost. „Dopis od Julínka jsme už dostali. Každý případ, na který nás pacienti upozorní, budeme prošetřovat,“ ujistil Právo Jaromír Gajdáček, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, která je druhá největší v zemi.

Nejčastěji si pacienti stěžují na to, že nejsou klinicky vyšetřeni, a přitom musí poplatek 30 Kč u lékaře zaplatit. Stížnosti jsou i na to, že jdou na pohotovost, zaplatí 90 Kč, a když jsou odesláni do nemocnice na další vyšetření, musí zaplatit další devadesátikorunu, i když je takový postup neoprávněný.

Platí se při klinickém vyšetření

Základní pravidlo při placení regulačních poplatků zní: Platíme vždy, když jsme při návštěvě lékaře klinicky vyšetřeni. Jestliže se lékař například podívá pacientovi do krku, prohmatá uzliny, už to je klinické vyšetření, stejně jako změření krevního tlaku, svléknutí pacienta do půl těla či prohlídka kůže. Pacient naopak nemá platit, když není klinicky vyšetřen nebo si zavolá záchranku.

Za první čtvrtletí se na poplatcích ve zdravotnictví vybralo 1,34 miliardy korun a Julínek si pochvaluje, jak bezproblémově vybírání probíhá. Jak se ale ukazuje z dopisů pacientů, ve vybírání jsou obrovské nedostatky právě na jejich úkor. Řada lékařů se tak neoprávněně obohacuje a vybírá tam, kde ze zákona vybírat nesmí.

Cikrt pacientům vzkazuje: „Pokud máte takový případ neoprávněného výběru, řekněte to své zdravotní pojišťovně. Ta musí zjednat nápravu.“

Kdy se poplatky neplatí
když není provedeno klinické vyšetření
když jde o preventivní prohlídku
při laboratorním a diagnostickém vyšetření, například odběru krve, vyšetření moče, rentgenu či magnetické rezonanci
při vystavení receptu na lék bez klinického vyšetření
když chceme podrobný výpis dokumentace nebo potvrzení žádosti o podporu při ošetřování nemocného člena rodiny
když telefonicky konzultujeme svůj zdravotní stav s lékařem nebo si jdeme pouze pro výsledky vyšetření
když jdeme na očkování hrazené částečně nebo zcela z veřejného zdravotního pojištění nebo na očkování placené státe
při ochranném léčení nařízeném soudem
při léčbě infekčního onemocnění
při hemodialýze
při vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
je-li občan v hmotné nouzi s potvrzením od správy sociálního zabezpečení, které nesmí být starší 30 dnů