Se zvýšením věkové hranice pro odchod do penze počítá návrh novely důchodového zákona, který mají poslanci ve druhém čtení projednat v červnu. „Podmínky v dole odpovídají tomu, co jsem o hornictví věděl. Je to samozřejmě – a o tom nikdo nesmí mít pochyby – fyzicky namáhavá, těžká, náročná práce, práce, která se dělá v těžkém prostředí,“ řekl Nečas novinářům bezprostředně poté, co vyfáral z hloubky 980 metrů.

Podle svých slov musel v rubání 80centimetrovou slojí lézt po čtyřech. „A ještě i tak to bylo na mne nízké,“ přiznal. „Takže se jen potvrdila priorita, která této věci je dávána i z mé strany, a sice že na prvním místě musí být ochrana zdraví horníků,“ řekl.

Na otázku, zda změnil názor na věk pro odchod do důchodu, odpověděl: „Nepovažuji za správnou cestu znovuzavedení důchodových kategorií, které byly zrušeny v roce 1993. Cestou není měnit v průběžném státem organizovaném pilíři jednotné podmínky, ale cestou je větší zapojení zaměstnavatelů do různých způsobů důchodového připojištění, případně kapitálového životního pojištění, tak aby to bylo i pro zaměstnavatele výhodné z hlediska daňového režimu, odvodů na sociální a zdravotní pojištění apod. Na tom jsme se shodli při rozhovorech s předáky hornických odborů i přímo s havíři.“

Odchod z dolu ve 40

Šéf hornického odborového svazu Jan Sábel řekl, že v úterý se poprvé sešla pracovní skupina složená ze zástupců několika ministerstev, hornických odborů, hygieny, zaměstnavatelů atd., další schůzka bude příští týden. Komise bude podle Nečase vyhodnocovat všechny faktory týkající se prašnosti, teplot nebo vlivu klimatických podmínek v dole.

„Chceme propojovat i databáze, které už má k dispozici OKD z hlediska expozice jednotlivých horníků. Chceme provést rozsáhlou, opravdu komplexní popisující studii zdravotního stavu horníků, abychom mohli náležitým způsobem reagovat právě v ochraně zdraví,“ řekl ministr.

Podle něj cílem musí být vybudovat systém, kdy horníci budou odcházet z dolu v relativně mladém věku, tedy do čtyřiceti let, kdy nebudou mít poškozené zdraví, budou schopni se rekvalifikovat a kdy „opravdu bude platit, že hornictví nebude celoživotní profesí, ale bude profesí pouze po menší část pracovní dráhy“.

Dodal, že s hornickými odbory nyní intenzivně jedná o situaci těch horníků, kteří nastoupili do dolu před rokem 1993, tedy ještě za podmínek důchodových kategorií, které pak byly zrušeny. „To se musí řešit prvořadě a v tomto jsme spokojeni, protože pan ministr nám slíbil, že to bude vyřešeno ještě letos,“ reagoval Sábel.