Ministerstvo pro místní rozvoj vyplácí dotaci k hypotečnímu úvěru na starší bydlení jen 214 lidem. Program přitom začal fungovat loni v září a banky už mají tisíce žádostí. Chyba je podle ministerstva na straně bank, které mu mají předávat uzavřené smlouvy.

Banky se hájí tím, že jasné podmínky pro poskytnutí podpory byly stanoveny až letos ke konci března. Trvalo zhruba tři měsíce od zahájení programu, než se sjednaly podmínky spolupráce a podepsaly smlouvy mezi jednotlivými hypotečními bankami a ministerstvem, uvedl člen představenstva Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

Žádosti přijímá osm bank

Při vyřizování žádostí pak banky zjistily, že nejsou jasné podmínky pro poskytnutí státní podpory. "Jednoznačný výklad podmínek banky dostaly v druhé polovině března. V současné chvíli jsou všechny problémy odstraněny. Záležet teď bude, jak rychle banky poskytnutí úvěru vyřídí," vysvětlil Sadil.

Žádosti přijímá osm bank. Například Českomoravskou hypoteční banku požádalo o hypotéku na starší bydlení s podporou státu více než 960 lidí. "Schváleno je 166 žádostí, zamítnuto 209 a 590 žádostí dosud není vyřešeno," řekl Sadil. Měsíčně banka obdrží průměrně 90 nových žádostí. Od září očekává, že počet žádostí mírně poroste.

V současné době ministerstvo vyplácí na starší bydlení podporu, která činí dvě procenta k úrokům z úvěru. U bytu je maximální výše úvěru, kterou stát podporuje, 800 tisíc korun. U domku s jedním bytem je hranice úvěru pro státní dotaci 1,5 miliónu korun. Je možno si vzít i vyšší úvěr, ale jeho část nad uvedené hranice už stát nedotuje. Stát také v minulosti podporoval hypoteční úvěry na nové bydlení. Kvůli poklesu úrokových sazeb ale dotaci od února přestal vyplácet.