"Stalo se to v době, kdy v Praze nikdo není. Zatím je to podle mě jen ojedinělý výkyv. Situaci bude možné posoudit až během dne," komentoval prudký výkyv koruny analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

V 10:45 se koruna podle serveru Patria online obchodovala za 24,89 Kč za euro. Předchozí rekord ze 4. března činil 24,83 Kč/EUR. Před rokem se přitom česká měna obchodovala zhruba za 28 korun. K dolaru stála koruna v 10:45 na 15,76Kč.

Exportéři vládě nevěří
Rekordní posilování české koruny je podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda důsledkem toho, že devizové trhy nevěří vládě a ČNB, že to s bojem proti posilování koruny myslí vážně. "Je to vážný signál vládě a ČNB o smyslu jejich konání," řekl Grund. Dodal, že ztráty exportérů jdou kvůli sílící koruně do desítek miliard korun.

Dohodu ministerstva financí a České národní banky na opatření proti posilování koruny schválila vláda minulý týden. "Byl to výstřel do tmy. Trh usoudil, že jde o plané výhrůžky. Spekulanti s korunou nebyli znejistěni ani na okamžik," komentoval dohodu Grund.

Analytici: Eura i dolary se vyplatí nakoupit nyní
Potraviny dražší o deset procent
Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně vzrostly o 5,3 procenta. Tempo jejich růstu tak mírně zpomalilo z únorových 5,6 procenta. V porovnání s letošním únorem se zvýšily o 0,3 procenta po únorovém růstu o 0,1 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.

Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele. Nejvýznamnější vliv na úroveň cenové hladiny měly ceny potravin, které meziročně stouply o 10,8 procenta.

V pátek korunu podpořily statistické údaje o průmyslové výrobě a stavebnictví.