Případem se už delší dobu zabývá rovněž policie, konkrétně Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Policejní představitelé se zatím ke kauze nevyjádřili, protože vyšetřování stále probíhá. Není tedy zatím jasné, kdy bude případ definitivně uzavřen.

Šetření trvalo déle než rok

"Celní úřad zahájil šetření v návaznosti na vlastní zjištění, která učinil v loňském roce při celním řízení. Delší doba šetření byla zapříčiněna komplikovaností tohoto případu z hlediska počtu provedených obchodních operací a množství souvisejících dokladů a dokumentů, které bylo nutné prověřit," vysvětlil Právu mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták, proč se šetření případu táhlo přes jeden rok.

Podle médií byli obviněni bývalý ředitel společnosti Bena Milan Vomela a Martin Pechan, který byl ředitelem firmy Tukový průmysl a obchodním ředitelem společnosti Čepro. Bena měla podle informací médií ukládat nakoupené pohonné hmoty do skladů, které provozuje Tukový průmysl. Mělo se jednat jak o zboží nakoupené v České republice, tak o nezdaněné pohonné látky z dovozu.

Když pak Bena pohonné hmoty znovu odebírala, měl Tukový průmysl zajistit jeho proclení. To však neprovedl a Bena měla prodávat zboží, které Tukový průmysl i nadále evidoval, jako by leželo ve skladech.

Policii zmátla falešná stopa

Policie přitom měla od loňského října až do letošního dubna držet ve vazbě jednatele společnosti Venturon Investment Leopolda Klimta. Jak se však později podle dobře informovaného zdroje ukázalo, nebyl Klimt do podvodu zapleten.

Loni v červenci měl se společností Bena podepsat dohodu o odkoupení 210 tisíc tun pohonných látek, které však měly ještě po nějaký čas zůstat v celním skladu uloženy. Při vyskladnění by pak téměř třímiliardovou daň musel odvést právě Venturon Investment. V době, kdy se měly pohonné hmoty vyzvednout, je už však firma Bena podle médií ve skladu neměla. Podle zdroje se tak obvinění pokoušeli hodit podvod právě na Klimta.