„Měli bychom si ponechat ještě nějaký čas vlastní měnu, když slovenská koruna posiluje. Za současné situace, kdy ekonomika šlape, považuji za zbytečné pospíchat do eurozóny,“ řekl Právu Róbert Onufrej z Bratislavy. Přiznává, že v Bratislavě není problém najít si dobře placené zaměstnání, ale zbytek Slovenska je na tom hůř.

„Není náhoda, že se do Bratislavy za prací stěhuje stále víc lidí především z východního Slovenska. Jsou tu vyšší platy, takže se jim vyplatí platit si podnájem, a ještě vydělají mnohem víc než na východě,“ konstatuje.

Důchody v eurech jako žebračenky?

Důchodkyně Andrea Kissová si stěžuje na růst cen potravin. „Loni podražily skokem a musím si dvakrát rozmyslet, co si koupím k jídlu. Mám nepříjemný pocit, že když zavedou euro, povede to zas jen ke zdražování,“ říká. Důchodce Ján Ferko ze západoslovenské Senice si pochvaluje sociální opatření vlády.

„Fico zrušil poplatky ve zdravotnictví a důchodcům vyplatil už dvakrát vánoční příspěvek. Bojím se ale eura, vždyť po přepočtu dostanu důchod 250 eur, a to je ve srovnání se západními důchody žebračenka,“ neskrývá obavy.

Jako penzista ještě pracuje, aby pomohl své rozvedené dceři. „Má osmiletého syna, ten hraje hokej a sama by to po rozvodu neutáhla,“ dodává.

Učitelé stále čekají

Podnikatel Karol Husár z Rimavské Soboty je rozladěný zbytečnou byrokracií. „Když Fico nastupoval, sliboval, že ušetří především na výdajích na státní aparát. Teď mi chodí do podniku pořád nějaká kontrola, zbytečně to otravuje. Když mě nedávno zdravotní kontrola vyzvala, abych zajistil podložky pod nohy zaměstnancům pracujícím na počítači, vyhodil jsem je. Čekám, že mi za to napaří pokutu,“ krčí rameny.

Středoškolský profesor z Piešťan František Karman říká, že nemá šanci slušně uživit pětičlennou rodinu. „Platy učitelů, to je stále bída. Dělám o prázdninách průvodce v cestovní kanceláři, tak si finančně pomáhám. O zvýšení platů učitelů mluvil jak expremiér Dzurinda, tak nynější šéf vlády Fico. Ale skutek utek,“ prohlásil.

Žije s rodinou ve třípokojovém bytě v paneláku a jde od výplaty k výplatě. „Peníze padnou především na nájemné, inkaso a jídlo. Nejstarší dcera letos už dostuduje, tak to snad bude lepší,“ dodává s nadějí v hlase.